а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обопштен

обопштениот
Вид збор: Придавка
Што има општ карактер, што се однесува на нешто општо, заедничко.
Англиски: generalized
Примери:
Обопштен став.
Обопштени заклучоци.
Изведенки
1. обопштено прил.
Пример: Зборува обопштено.
2. обопштеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи