а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обол

облиот
Вид збор: Придавка
1. Што нема остри агли, рабови, што е заоблен.
Англиски: oval
Примери:
Обла глаголица.
Облите врвови на планините.
Обло дрво.
2. Што е полн, дебел.
Англиски: plump
Употреба: Преносно значење
Примери:
Обли раменици.
Обли нозе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи