а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оболи

оболат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да боледува, се разболи.
Англиски: fall ill Албански: sëmurem
Употреба: Медицина
Примери:
Ако не се преземат мерки, и другите ќе оболат.
2. Има некоја болест, страда од болест.
Англиски: suffer Албански: vuaj nga smundja
Употреба: Медицина
Примери:
Оболи од астма.
Изведенки
1. оболува несв.
оболуваат
2. оболување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи