а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обожавател

мн. обожаватели
Вид збор: Именка, машки род
Лице што обожава некого или нешто.
Англиски: admirer Албански: adhurues
Примери:
Таен обожавател.
Верни обожаватели.
Обожавател на вино.
Изведенки
обожавателка ж.
мн. обожавателки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи