а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обод

мн. ободи
Вид збор: Именка, машки род
1. Искривен дел околу шеширот што држи сенка.
Англиски: brim Српски: обод
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Црна паларија со широк обод.
2. Дел од тркалото врз кој се монтираат гумите.
Англиски: rim Српски: обод
Употреба: Дијалектен збор , Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи