а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ободрувачки

ободрувачкиот
Вид збор: Придавка
Што влева бодрост, храброст, што бодри, што ободрува.
Примери:
Ободрувачки зборови.
Изведенки
ободрувачки прил.
Пример: Не погледна ободрувачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи