а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ободри

ободрат
Вид збор: Глагол, свршен
Поттикне, охрабри некого.
Англиски: encourage
Примери:
Мајката го ободри детето да издржи до крај.
Изведенки
1. ободрува несв.
ободруваат
2. ободрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи