а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обогати

(се) обогатат
Вид збор: Глагол, свршен
се збогати
Англиски: enrich
Изведенки
1. обогатува несв.
(се) обогатуваат
2. обогатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи