а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обносува

(се) обносуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се однесува, постапува на определен начин.
Англиски: behave
Примери:
Тој знае како да се обносува со сите.
Изведенки
обносување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи