а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обноска

мн. обноски
Вид збор: Именка, женски род
Начин на однеcување, на држење, одноc кон другите луѓе.
Англиски: attitude
Примери:
Сите беа восхитени од нејзината обноска.
Тој не се промени во обноските со луѓето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи