а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обновувач

мн. обновувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што врши обнова, што обновува нешто.
Англиски: renewer
Примери:
Обновувач на мировните преговори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи