а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обновлив

обновливи
Вид збор: Придавка
Што може да се обнови.
Англиски: renewable
Примери:
обновлива енергија
обновливи ресурси
обновлив процес
обновлива идеја
Изведенки
обновливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи