а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обновен

обновени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) обнови
Англиски: renewed
Примери:
Обновените договори ќе бидат по повисока цена.
Обновената болница ќе биде предадена во употреба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи