а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обниже

обнижат
Вид збор: Глагол, свршен
Наниже по рабовите или околу нешто.
Примери:
Девојката ја обнижа шамијата со мониста.
Изведенки
1. обнижува несв.
обнижуваат
2. обнижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи