а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обневиди

обневидат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби вид, заслепи.
Англиски: blind
Примери:
Толку многу обневидовме од големата светлина што не можевме да видиме дека потонавме во мрак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи