а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обнароди

обнародат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Објави, публикува нешто.
Англиски: publish Албански: publikoj
Примери:
Манифестот е обнароден неколку дена пред востанието.
2. (се обнароди) Стане народен, достапен за сите.
Англиски: popularize Албански: popullarizoj
Примери:
Некои од новокомпонираните песни се обнародија.
Изведенки
1. обнародува несв.
(се) обнародуваат
2. обнародување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи