а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обнадежи

обнадежат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде, влее надеж некому, охрабри некого.
Англиски: encourage
Примери:
Веста што ја слушна го обнадежи.
Твоите зборови ме обнадежија.
Изведенки
обнадежува несв.
обнадежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи