а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обмисли

обмислат
Вид збор: Глагол, свршен
Промисли, размисли опстојно, задлабочено во врска со некаков проблем.
Англиски: think
Примери:
Тој убаво обмисли што треба да каже.
Адвокатот обмисли како ќе ја води постапката.
Непријателот го обмисли планот за напад.
Изведенки
1. обмислува несв.
обмислуваат
2. обмислување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи