а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облог

мн. облози
Вид збор: Именка, машки род
Спогодба, тврдење или предвидување на исходот, на резултатот од нешто од чија точност зависи определена добивка или загуба.
Англиски: bet
Примери:
Тој го загуби облогот.
Тие се фатија на облог.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи