а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облина

мн. облини
Вид збор: Именка, женски род
1. заобленост, тркалезност
Англиски: curve Албански: lakore
Примери:
Облина на каменот.
2. Валчест, тркалест дел од некој предмет.
Англиски: curve Албански: lakore
Примери:
Облини на телото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи