а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облик

мн. облици
Вид збор: Именка, машки род
1. Надворешен изглед, вид, форма на нешто.
Англиски: shape Албански: pamje, formë
Примери:
Зрнест облик.
Цилиндричен облик.
Неправилен облик.
2. Начин на пројавување на нешто.
Англиски: form Албански: formë
Примери:
Ропството е првиот облик на поделбата на трудот.
Облици на народниот живот.
3. Форма, начин на поcтоење.
Англиски: form Албански: formë
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи