а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обликува

обликуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3741
Дава облик, форма на нешто.
Англиски: shape
Примери:
Учениците обликуваа различни фигури од глина.
Авторот го обликува своето уметничко дело потпирајќи се на народната традиција.
Изведенки
обликување ср.
мн. обликувања
глаг. им.
Пример: Стилски обликувања. Дијалошки обликувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК