а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обликувач

мн. обликувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што обликува нешто.
Примери:
Обликувач на фигури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи