а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обликуван

обликувани
Вид збор: Придавка
Што е среден, уреден по облик, по надворешен изглед.
Англиски: tidy
Примери:
Обликувано дело.
Обликуван парк.
Изведенки
обликуваност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи