а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облизни

облизнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За жена, за женка на животно - роди близнаци.
Албански: lind bineq
Примери:
Облизнила машко и девојче.
Козата облизни две јариња.
2. (се облизни) Добие близнаци.
Албански: lind bineq
Примери:
Жената се облизнила по втор пат.
Оваа година се облизнија неколку овци.
Изведенки
1. облизнува несв.
(се) облизнуваат
2. облизнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи