а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облигација

мн. облигации
Вид збор: Именка, женски род
1. обврска, долг, гаранција
Англиски: obligation Албански: detyrim, obligacion
Употреба: Правда
Примери:
Едногодишна облигација.
2. Вредносна хартија, признаница или обврзница со која се потврдува постоењето на нечиј долг.
Англиски: bond Албански: letër me vlerë
Употреба: Економија
Примери:
Од татко му наследи неколку облигации.
Изведенки
облигациски прид.
облигацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи