а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облигационен

облигациониот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на облигација.
Англиски: obligational
Употреба: Правда
Примери:
облигациони односи
Изрази
Облигационо / облигациско право - дел од граѓанската правна регулатива што се занимава со односите помеѓу доверителот и должникот, како и со размената на добра и услуги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи