а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облигатен

облигатниот
Вид збор: Придавка
Што е задолжителен, што мора да се изврши.
Примери:
Облигатен договор.
Изведенки
облигатно прил.
Пример: Обврските се преземаат облигатно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи