а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облечен

облечениот
Вид збор: Придавка
Што е со облека.
Англиски: dressed
Примери:
Тој дојде облечен во бела кошула.
Виде девојка облечена во носија.
Изведенки
облеченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи