а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облетува

облетуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. облета
Албански: fluturoj rreth e rrotull
2. Се врти околу некого за да постигне, да добие нешто.
Албански: sillem rreth e rrotull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа облетува околу старецот и го служи.
Новинарите постојано облетуваа околу познатата актерка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи