а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облета

облетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обиколи, помине со летање околу некого или нешто.
Англиски: fly round
Примери:
Една пчела ме облета неколку пати.
Рој лилјаци го облета оџакот на куќата.
Изведенки
облетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи