а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облепи

облепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие, премачка нешто со леплива материја.
Англиски: paste over Албански: lyej, mbuloj, ngjes
Примери:
Тој ја облепи колибата со кал измешана со слама.
Калемот на дрвцето го облепи со восок.
2. Залепи, излепи постери, плакати и сл.
Англиски: paste Албански: ngjes
Примери:
Децата ја облепија собата со постери.
Таа ја облепи кутијата со украсна хартија.
Изведенки
1. облепува несв.
облепуваат
2. облепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи