а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обично

Вид збор: Прилог
1. На вообичаен начин, како и секогаш, не различно од тоа што е познато.
Англиски: usually
Примери:
Животот си течеше обично.
Ме погледна сосем обично.
Како и обично, тој доцнеше на состанокот.
2. Како правило, во повеќето случаи.
Англиски: usually
Примери:
Наутро обично рано станувам.
Тој обично јаде полека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи