а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обичаен

обичајниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на обичај, што настанува по обичај.
Англиски: customary
Примери:
обичајни правила
2. вообичаен
Англиски: usual
Примери:
обичаен поздрав
обичајна игра
Изведенки
1. обичајно прил.
обично
Пример: Обичајно е така да се каже.
2. обичајност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи