а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обир

мн. обири
Вид збор: Именка, машки род
1. кражба, крадење
Англиски: theft Албански: vjedhje, grabitje
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие се плашеа од се почестите обири и зулуми во селото.
2. (обично во едн.) Украдени предмети.
Англиски: plunder Албански: plaçkë, grabitje
Употреба: Разговорно
Примери:
Арамиите се скараа околу поделбата на обирот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи