а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обилува

обилуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има нешто во изобилство, е богат, полн со нешто.
Примери:
Ракописот обилува со богата орнаментика.
Нашата земја обилува со природни убавини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи