а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обилие

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43376
Изобилство, големо количество од нешто.
Англиски: abundance
Примери:
На масата имаше обилие од јадења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК