а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обилен

обилниот
Вид збор: Придавка
Што го има во големо количество, во изобилство.
Англиски: abundant
Примери:
Обилен дожд.
Обилна жетва.
Обилна храна.
Изведенки
обилно прил.
Bо голема мера, многу.
Пример: Снегот обилно паѓаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи