а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обиколува

обиколуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. обиколи
Англиски: encircle Албански: rrethoj, vij përqark
2. Опкружува нешто, се наоѓа околу нешто.
Англиски: surround Албански: rrethoj
Примери:
Високи планини го обиколуваат нашето село.
3. Се вртка околу некого или нешто.
Англиски: circle Албански: sillem, vërtitem
Примери:
Тој постојано ја обиколува вашата ќерка.
Изведенки
обиколување ср.
мн. обиколувања
Пример: Таа уживаше во ноќните обиколувања на градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи