а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обиколница

мн. обиколници
Вид збор: Именка, женски род
Пат што поминува околу населено место.
Англиски: diversion
Употреба: Транспорт
Примери:
Се гради обиколницата околу Скопје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи