а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обиколка

мн. обиколки
Вид збор: Именка, женски род
1. Обиколување на нешто, поминување околу нешто.
Англиски: round Албански: ec rreth e përqark
Примери:
Направив една обиколка околу градот.
2. прошетка, турнеја
Англиски: tour Албански: shëtitje
Примери:
Обиколка низ светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи