а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обиколен

обиколниот
Вид збор: Придавка
Што обиколува, што овозможува обиколување.
Примери:
Обиколен пат.
Изведенки
обиколно прил.
Пример: Отидовме обиколно, низ шумата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи