а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обие

обијат
Вид збор: Глагол, свршен
Насила отвори, насила, со разбивање влезе во затворен простор.
Англиски: break in
Примери:
Обие врата.
Обие каса.
Изведенки
1. обива несв.
обиваат
2. обивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи