а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обид

мн. обиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1165
1. Постапка, чин, дејство со кое се проба да се направи или да се постигне нешто.
Англиски: attempt Албански: përpjekje
Примери:
Обид за кражба.
Обид за убиство.
Обид за бегство.
2. проба, оглед, опит, експеримент
Англиски: experiment Албански: eksperiment
Примери:
Успешен обид.
Поетски обид.
Лабораториски обиди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК