а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обигра

обиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Со играње заобиколи некого или нешто.
Англиски: dance around
Примери:
Пијаниот обигра околу огнот.
Изведенки
1. обигрува несв.
обигруваат
2. обигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи