а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обзрне

(се) обзрнат
Вид збор: Глагол, свршен
се обѕрне
Англиски: look around
Изведенки
обзрнува несв.
(се) обзрнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи