а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обзори

обзорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само во 3 л. едн.) Настапи зора, зазори.
Албански: gdhin, agon
Примери:
Заминавме пред да обзори.
2. Го фати зората некого, се најде некаде при зазорување.
Албански: zë agimi
Примери:
Ме обзори на пат кон бачилото.
3. (се обзори) Се појави зора, се зазори.
Албански: gdhin, agon
Примери:
Надвор се обзори.
Изведенки
1. обзорува несв.
(се) обзоруваат
2. обзорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи