а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обзнани

обзнанат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнесе во јавност.
Англиски: announce, report
Примери:
„Со вакво постапување на поединци се загрозува правниот поредок и правната еднаквост на граѓаните.“, обзнани Судот.
Изведенки
1. обзнанува несв.
обзнануваат
2. обзнанување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи