а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обземен

обземени
Вид збор: Придавка
Што е опфатен, совладан, понесен од нешто.
Англиски: full of
Примери:
Обземен од бес.
Обземен од восхит.
Изведенки
обземеност ж.
мн. обземености
Пример: Тој се ослободи од сите маѓии, обземености, сеништа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи