а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обжали

обжалат
Вид збор: Глагол, свршен
Поднесе жалба за донесено решение, пресуда со барање за повторно разгледување.
Англиски: object
Употреба: Правда
Примери:
Го обжали решението за отказ од работа.
Изведенки
1. обжалува несв.
обжалуваат
2. обжалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи